Diğer 2 kişi bunun için mi teslim edilmedi?

HABER – YORUM

Şubat ayında sokak ortasından kaçırılan ve kendilerinden aylardır haber alınamayan 6 kişiden 4’ü dün gece Ankara Emniyeti Terörle Mücadele (TEM) Şube’ye bırakıldı. Bu isimler Salim Zeybek, Özgür Kaya, Erkan Irmak ve Yasin Ugan. Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’den ise halen bir haber yok. Birbirinden farklı zamanlarda ve farklı yerlerde alınan 4 kişinin aynı anda Emniyet’e bırakılması, daha önceki örneklerde olduğu gibi, bu kişilerin de MİT tarafından kaçırılıp aylarca işkence altında sorgulandıktan sonra polise teslim edildiği tahminlerini doğruluyor. Ayrıca Emniyet’in ailelere farklı farklı açıklamalar yapması da bu görüşü destekler mahiyette. Bu 4 kişinin nasıl TEM Şube’ye geldikleri veya nasıl gözaltına alındıklarına dair Emniyet’ten üretilen senaryolar çelişkili.

Ailelerin avukatlarından Cemaynur Güven’in Artı Gerçek’ten Derya Okatan’a yaptığı açıklamaya göre Emniyet’ten, “Dün akşam saat 22.00 civarında hep birlikte sırt çantalarıyla birlikte Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gitmeye çalışırken rutin GBT’ye takıldılar. Bu sırada Emniyet’e teslim olmaya gittiklerini söylediler.” denildi. Fakat bir başka aileye de “Bir gaybubet evine baskın yaptık. Bu 4 kişi aynı evde saklanıyordu, operasyonla gözaltına aldık.” denildiği öğrenildi. 

Bu ikinci açıklamanın başka bir anlamı olabileceği yönünde iddialar var. Halen haber alınamayan Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in önümüzdeki günlerde bir “gaybubet evi” operasyonu ile “yakalanacakları” yorumu yapılıyor. Böylece kamuoyuna, “Bu kişiler kaçırılmadı. Kendileri saklanıyorlardı. Aylarca kaçırılmış gibi propaganda yaptılar. Hücre evinde yakalanan diğer 4 kişinin verdiği bilgilerle bu 2 kişinin saklandığı eve baskın yaparak onları da bulmuş olduk ve gözaltına aldık.” açıklaması yapılacak. İstihbarat teşkilatına yakın twitter hesaplarından da hep bu görüş ortaya atılıyor. Mesela Malik Ejder isimli kullanıcı bu yönde bir çok twit attı. 

SAAT 17.00’DE GÖRÜŞTÜRÜLECEKLERDİ AMA YİNE İZİN VERİLMEDİ

Öte yandan adı geçen 4 kişi TEM Şube’de sorgulanmaya devam ederken halen aileleri ve avukatları ile görüştürülmüş değiller. Savcılık, görüş izni vermiyor. Normalde ailelere bugün saat 17.00’de görüştürülecekleri bilgisi verilmiş olmasına rağmen yine izin verilmedi. Ailelerin sabırsız bekleyişi sürüyor. Mustafa Yılmaz ve Gökhan Türkmen’in ailelerinde ise tedirginlik hakim.


ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz