Başbakan’dan mektup skandalı: Oy için gurbetçileri ateşe attı

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, bizzat Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun imza attığı bir skandal yüzünden sıkıntılı günler yaşıyor. Davutoğlu, geçtiğimiz günlerde yurtdışında yaşayan seçmenlere mektup  göndererek, 1 Kasım seçimleri için propaganda yapmıştı. Fakat bu, Gurbetçiler arasında büyük bir rahatsızlığa yol açtı. Hollanda Veri Koruma Kurumu, Davutoğlu imzasıyla Türk seçmenlere gönderilen mektupla ilgili soruşturma başlattı. Hollanda makamları, AKP’nin seçmen adreslerini elde etmek için gizlilik yasalarını ihlal edip etmediğini soruşturacak. Bunun yanı sıra çifte vatandaşlığa izin verilmeyen Almanya ve Avusturya’daki Türkler de diken üstünde. Alman makamları uzun süredir çifte vatandaş olan Türkleri tespit etmeye çalışıyordu. Hatta Türk makamları ile irtibat kurarak resmi kanallardan bu listeleri defalarca talep etmişlerdi. ‘Türkler vatandaşlıktan çıkarılmasın’ diye şimdiye kadar bu listeler Almanlara verilmiyordu. Fakat bu kez bizzat ülkenin başbakanı, koruması gerektiği gizli bilgileri kendi elleriyle adeta servis etmiş oldu.

LİSTELERİN DEŞİFRE OLMASI SKANDAL

Almanya Türk Federasyonu Başkanı Şentürk Doğruyol, “Gurbetçiler ciddi bir risk altında. Büyük bir tepki var. Bu bir skandal. Alman makamları zaten listenin peşindeydi.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Mehmet Hadimi Yakupoğlu, devletin bile bile suç işlediğini söyledi. Zaman’a konuşan Yakupoğlu, “İlgili kanuna göre yurtdışında propaganda yasak. Basılı broşür, reklam ve mektup da buna dahil. Zincirleme olarak birçok skandal var ama ilk olarak kanun hükmünün ihlali var. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve AKP Genel Başkanı, göz göre göre, bile bile suç işliyor. Devlet suç işliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.” tepkisini gösterdi.

BAŞBAKAN, LİSTELERİ DEŞİFRE ETTİ

Mehmet H. Yakupoğlu, işin gurbetçilere bakan tarafı ile ilgili de şu önemli bilgileri aktardı: “7 Haziran seçimleri öncesinde de Almanya İçişleri Bakanlığı müsteşarı, Türkiye’de YSK’yı ziyaret etti. Hem Alman İçişleri ve Dışişleri hem de Avusturya bizim yurtdışı seçmen listesini istediler. Çünkü Almanya ve Avusturya’da sadece Türkler için çifte vatandaşlık yasağı var. ‘Bu listeyi alırsak bütün bu vatandaşlıkları iptal edeceğiz’ dediler. Bu durumda vatandaşlarımız göçmen statüsüne de düşecekler. Hem de o güne kadarki bütün maddi ve sosyal hakları iade etmek zorunda kalacaklar. Biz vermemiştik. Maalesef ülkemizin başbakanı bu listeleri deşifre etmiştir.”

2000 sonrası Alman vatandaşı olanlar çok tedirgin

Almanya Türk Federasyonu Başkanı Şentürk Doğruyol da yaşanan rahatsızlığı teyit etti. Doğruyol, şunları kaydetti: “Özellikle çifte vatandaşlar arasında ciddi tepkiler var. Çünkü risk barındırıyor. Alman yasalarına göre 2000 yılından sonra çifte vatandaş olunamıyor. Dolayısıyla 2000 sonrasında Almanya vatandaşı olanlar tedirgin. Bir kere Alman vatandaşlığını kaybedecekler. İkamet sorunları başlayacak. Kaçak durumuna düşecekler. Geçmişe dönük, alınan maaşların iadesiyle ilgili bir sıkıntı çıkacağını zannetmiyorum ama geleceğe yönelik ciddi riskler barındırır. Ben sürekli sahadayım ve görüyorum, insanlar çok tepkili. ‘Hangi hakla benim bilgilerimi, benim iznim dışında propaganda amaçlı kullanıyorlar’ diyorlar.” 

ZAMAN, 24 Ekim 2015

Haberin linki: http://www.zaman.com.tr/politika_basbakanin-mektubu-gurbetcileri-zora-soktu_2323671.html

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz