(HABER YORUM) Zarrab hayırsever, Akın İpek terörist

Devletin bütün mali suç ve istihbarat birimlerinin didik didik incelemesine rağmen ancak “Mükemmel” raporu verebildiği İpek Koza grubu için savcı, kara para isnadında bulundu. TBMM Soruşturma Komisyonu üyesi milletvekillerinin “Kara para arıyorsanız Reza Zarrab’a bakın” demesi bu açıdan manidar. 17 Aralık şüphelisi Reza Zarrab, 2008 yılından itilbaren Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) takibinde olan ve raporlarına giren bir işadamıydı. Aynı zamanda Kurul’un 1 numaralı gündem maddesiydi. Öyle ki kurumun çaycısının bile adını bildiği bir şüpheli isimdi. 17 Aralık soruşturmasında, verdiği iddia edilen rüşvetler hem fiziki takiple görüntülü olarak hem de teknik takiple sesli olarak belgelenmişti. Hakkında binlerce sayfalık delil ve itiraflar olan ve adeta suç üstü yakalanan Zarrab için dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, “Hayırsever” ifadesini kullanmıştı.
17 Aralık fezlekesine giren bilgilere göre Zarrab’ın Türkiye’de kurdurduğu paravan şirketlerin hesabına 2009-2012 yılları arasında 87 milyar euro aktarılmıştı. Maliye müfettişlerinin tespitlerine göre, paraların
hiçbir ticaret ve faturalandırma olmaksızın karşılıksız transfer edilmişti. Üzerine paravan şirket kurulan isimlerden biri Adem Karahan’dı (Gelgeç). Zarrab’ın kuryesi Karahan, Temmuz ayında Cumhuriyet gazetesine verdiği röportajda kara para trafiğini, hayali altın ticaretini detaylarıyla anlatmıştı: “Yılda 18 katrilyonluk 200 ton altını yurtdışına çıkardık. 2012-13 yılları arasında yurtdışına 200 ton altın çıkardık. O yıla kadar sadece para transferi yapılıyordu. O tarihten sonra her gün 1 ton altın çıkışı yapıldı. Bir grup akşam 19.30’da uçakla 500 kilo altını çıkarıyor, diğer grup da gece 24.00 ve sonrasında 500 kilo altın çıkarıyordu. Dubai üzerinden İran’a 20 milyarlık altın gitti. Paranın yüzde 4’ü siyasilere, yüzde 4’ü de Zarrab’a kalıyordu. Sorun çıkarsa bakanlar çözüyordu. Muammer Güler’in bir yakını vasıtasıyla ona ulaşıp Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan ile birlikte sorunlar çözülüyordu. Hatta bu kişilere çeşitli hediyelerin dışında milyon dolarların da gittiği şirkette konuşuluyordu”
17 Aralık fezlekesinde Zarrab’ın hayali ticaretleri de sayfalar tutuyordu. Dubai’den İran’a hayali gıda ve ilaç ticareti yapıyor gibi sahte evraklar hazırladığı ortaya çıkmıştı. Halkbank üzerinden yapılan bu hayali ticaretler arasında, hiç buğday yetişmeyen Dubai’den buğday ihraç ediliyormuş gibi evrak tazmin edilmesi de vardı. 50 ton kapasitelik gemide 150 ton mal taşınmış gibi evrak hazırlanmıştı. Bu sahte işlemleri farkeden Halkbank yönetimi, Zarrab’ı, “Göz yumuyoruz diye işin suyunu çıkarmayın” diye uyarmıştı. Bu konuşmalar da mahkeme kararı ile yapılan telefon dinlemelerine takılmıştı.

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz