Skandal 15 Temmuz tutanağını Turan Görüryılmaz’la konuştuk

15 Temmuz darbe girişimi gecesinden başlayarak ilk gözaltı, tutuklamalar ve davalara dayanak teşkil eden ‘tutanak’, tartışılmaya devam ediyor. 

Dönemin Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Serdar Coşkun’un hazırladığı skandal belge, baştan sona yalan ve yanlış bilgilerle dolu. Şu anda Yargıtay Üyesi olan Coşkun’un da doğruluğunu teyid ettiği tutanağın saati, 01.00. Fakat belgede, o saat itibariyle henüz gerçekleşmemiş olaylar, sanki olmuş gibi yazıyor. TBMM’nin bombalanması, CNN Türk binasının basılması, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın bombalanması gibi… Bununla birlikte, o gece hiç yaşanmayan olaylar da sanki yaşanmış gibi tutanağa geçirilmiş. Mesela Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı binası hiç bombalanmadığı halde bombalandığı yazıyor. TBMM saldırısında hiç kimse ölmediği halde, ‘ölüler var’ diyor. Cumhurbaşkanlığı binası hiç zırhlı birliklerce kuşatılmadığı halde kuşatıldı diyor. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi değil, yanındaki yol bombalandığı halde, ‘Külliye bombalandı’ diyor. 

Skandallar bununla da bitmiyor. Yaşanan olayların saatleri ve oluş biçimleri de tamamen yanlış veriliyor. Tutanakta neredeyse tek bir doğru bile yok. 

Peki böyle bir tutanak ne manaya geliyor?

MoonStar TV’de gazeteci Turan Görüryılmaz ile birlikte bu konuyu değerlendirdik.

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz