Sizi oyuna getiren kim?

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele operasyon düzenleyen ekibin başındaki Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş’in mahkemedeki açıklamaları, kafaları karıştırdı. Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın ilk duruşmasında söz alan Sönmezateş, “Oyuna getirildik. Bize emrin Genelkurmay’dan geldiği söylendi. Emir-komuta zinciri içinde yapıldığını düşündük.” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı alıp Akıncı Üssü’ne getirmekle görevlendirildiklerini belirten Sönmezateş, “Bütün dünya Cumhurbaşkanı’nın İstanbul’a gittiğini bilirken, biz tuzağa düşürülerek oraya gönderildik. Oyuna geldik. Çünkü 15 yaşındaki bir çocuk bile böyle bir plan yapmaz. Bu görevi ben yapmış olsaydım, ya görevi başarır ya da görevi kabul etmezdim. Şu andaki hesabım, ‘Bizi kim yanılttı ve (Marmaris’e kalkıştan önce) 4 saat bekletti?’ sorusunun cevabını bulabilmek.” sözlerini sarfetti.

Darbeci olduğunu kabul eden Sönmezateş, tutuklanmadan önce mahkemede verdiği ifadede, bu gecikme olmasaydı Erdoğan’ı otelden alabileceklerini belirterek, “Sanki bir üst akıl bunu engelledi” ifadesini kullanmıştı.

Gökhan Sönmezateş’in açıklamaları, 15 Temmuz’la ilgili ‘kumpas’ iddialarını güçlendirebilecek mahiyette. Aslında 15 Temmuz’da askeriye içerisinde “Darbe bütün Silahlı Kuvvetler’in ortak iradesi ile gerçekleşecek. Genelkurmay’ın bilgisi dahilinde ve emir-komuta zinciri içerisinde olacak. Ordu, Türkiye’yi uçuruma götüren AKP iktidarına karşı yönetime el koyacak” denildiği iddia ediliyordu. Bu tez, TSK içerisinde görev dağılımı yapıldığı ama aslında bunun bir tuzak olduğu, belli isimlerin darbeye katılmayıp bazılarının da o gece tabiri caizse ‘iyot’ gibi ortada bırakıldığı görüşüne dayanıyor.

SÖNMEZATEŞ SORU SORMAK YERİNE CEVAP VERMELİ

Ancak şu aşamada Sönmezateş, soru sormaktan ziyade cevap verme yükümlülüğü ile karşı karşıya. Eğer iddia ettiği gibi bir tuzak söz konusu ise kendilerini kimin oyuna getirdiğini, o 4 saat neler yaşandığını, kalkışı kimin oyaladığını detaylı bir şekilde anlatmak zorunda. Bu gecikme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ele geçirilememesi ve daha fazla şehit verilmemesi açısından elbette hayırlı oldu. Fakat o geceye dair en fazla kafa karıştıran sorulardan birinin bu noktada düğümlenmesi nedeniyle Sönmezateş, bildiklerini açıklamalı.

Darbeci Tuğgeneral, 15 Temmuz’un hemen ardından yakalanıp mahkemeye çıkarıldığında bu konuya ilişkin şunları dile getirmişti: “Saat 22.00 civarında Özel Kuvvetler helikopterlerle İzmir’e indi. Operasyonun saat 01.00-01.30 civarında olduğu bilgisini Şükrü Binbaşı (Operasyona katılan Özel Kuvvetler timinin başındaki Binbaşı Şükrü Seymen) cep telefonundan aldı. Operasyon yeri ile ilgili iki alternatif vardı. Biri Okluk Koyu’ndaki yazlık, diğeri Grand Yazıcı Oteli idi. Cumhurbaşkanı’nın otelde olduğunu öğrenince Google üzerinden edindiğimiz hava haritası üzerinde çalışma yaptık. Helikopterler çalıştıktan sonra Şükrü binbaşı yanıma gelerek görevin iptal olduğunu söyledi. Yarım saat kadar sonra Şükrü binbaşı yeniden operasyona başlayacağımızı söyleyince havalandık. Şimdi düşündüğümde bir üst iradenin bizi orada kasıtlı olarak beklettiğini düşünüyorum. Zamanında yola çıksaydık hedefimizi bulacaktık. Bu sırada saat 02.15-02.30 civarı idi. 1 veya 1 saat 15 dakikalık uçuş süremiz oldu. 03.30-03.45 civarında otelin olduğu yere geldik.”

CEVAPLANMASI GEREKEN MARMARİS SORULARI

İddianameye göre baskın timi Marmaris’e geldiğinde Cumhurbaşkanı Erdoğan çoktan İstanbul’a varmıştı. O geceki hava trafiğine ayrıntılı olarak yer veren iddianameye göre Erdoğan’ın uçağı saat 01.43’te Dalaman’dan havalandı. Darbeciler ise Marmaris’teki otelin bulunduğu bölgeye saat 03.20 sıralarında ulaşabildi. Erdoğan o sırada İstanbul’daydı.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’a ilişkin ilk açıklamasında, darbe girişiminden öğle saatlerinde haberdar olduğunu söyledi. Daha sonra farklı saatler zikretti. Eğer öğlen haberi olduysa neden Marmaris’te kalmaya devam etti?
 • Daha sonra darbeyi alış zamanına ilişkin verdiği çelişkili bilgiler ile Marmaris’te yaşananların bir ilgisi var mı?
 • Aynı şekilde, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Batu’nun da 15 Temmuz günü saat 15.00 sularında darbe girişimini Marmaris’e bildirdiği ortaya çıkmıştı. Erdoğan’ın kastettiği bilgi bu muydu? Buna rağmen neden tedbir almadı?
 • Erdoğan, arada 2 saatlik fark olmasına rağmen neden, “Ben çıktıktan 10-15 dakika sonra kaldığım oteli bastılar” dedi?
 • Teamüllerin aksine yaveri Ali Yazıcı’yı neden Marmaris’e götürmemişti?
 • TBMM 15 Temmuz Komisyonu üyesi CHP Milletvekili Aytun Çıray, “Sayın Cumhurbaşkanı için o gün cuma namazına gitmesi konusunda Çamlı köyü camisinde hazırlık yapılıyor. Çamlı köyü camisine Sayın Cumhurbaşkanı –ki cuma namazlarını ihmal etmez birçok Müslüman gibi- cuma namazına gitmiyor.” bilgisini paylaşmıştı. Erdoğan 15 Temmuz günü neden cuma namazına gitmeme kararı aldı? Cuma saatinde neredeydi ve ne yapıyordu?
 • Yine Aytun Çıray, son komisyon toplantısında, “Okluk Koyu (Marmaris’te, Erdoğan’ın kaldığı otele yakın)10 Temmuz gecesi niçin tamamen boşaltılmış ve teknesi oraya gönderilmiş?” sorusunu ortaya atmıştı. Bu soru halen bir iddia olarak ortada duruyor.
 • Erdoğan’ın kaldığı otelin sahibi Serkan Yazıcı, TBMM Komisyonu’na verdiği ifadede, Erdoğan’ın darbeden bir gün önce Okluk’u kontrole gittiğini anlattı. Okluk Koyu’nda Cumhurbaşkanlığı konutu var, ancak Erdoğan orada kalmamıştı. Ayrıca 14 Temmuz’da oraya gidişinin sebebi de bu konut değildi. Serkan Yazıcı, “14 Temmuz günü Okluk’a gideceği söylendi. Bana tekrar ‘Helikopteri hazırla, Okluk’a bir gidilecek, Cumhurbaşkanı bir Okluk’u kontrol edecek’ diye söylediler. 14 Temmuzda biz Okluk’a gittik ve Okluk’ta bazı incelemeler oldu” dedi. Erdoğan, o gün Okluk’a neden gitti ve ne incelemesi yaptı?
 • Komisyon’a bilgi veren Pilot Albay Murat Bağ, “Operasyon esasen Okluk Koyu’na düzenlenmek üzere kurgulanmış” dedi. Darbecilere Erdoğan’ın Okluk’ta kaldığı bilgisini kim verdi? O gün öğle saatlerinde Sözcü gazetesi, internet sitesinden Erdoğan’ın Marmaris Grand Yazıcı Otel’de kaldığı haberini geçmesine rağmen darbeciler neden Okluk üzerine plan yaptı?
 • Sahil Güvenlik Komutanı Hakan Üstem, Erdoğan’ın Marmaris’teki Okluk Koyu’na geleceğini dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan öğrendiğini iddia etmişti. Ala bunu yalanladı ama Üstem’in durup dururken neden böyle bir iddiada bulunduğu araştırılmadı. Ala’nın görevden alınması ile bu iddia arasında bağ var mı? Okluk Koyu’nun 15 Temmuz girişimindeki yeri nedir?
 • Tuğgeneral Sönmezateş, “Cumhurbaşkanı’nın otelde olduğunu öğrenince Google üzerinden edindiğimiz hava haritası üzerinde çalışma yaptık” dedi. Darbe yapan ve darbenin 1 numaralı hedefini yakalamaya giden timin başındaki generalin, Google üzerinden Erdoğan’ı bulmaya çalışması tuhaf değil mi?
 • Özel Kuvvetler timinin başındaki Binbaşı Şükrü Seymen de mahkeme ifadesinde, “Cumhurbaşkanı’nın yerini bilmiyorduk” dedi. Cumhurbaşkanı’nın nerede kaldığını dahi tespit edememiş bir cunta, nasıl olup da darbe girişiminde bulunabilmiş, anlamak zor.
 • Binbaşı Seymen, bir ara timine neden operasyondan vazgeçildiğini bildirdi? Ona operasyonu durduma emrini kim verdi? Daha sonra neden vazgeçildi ve yeniden operasyona devam denildi? Devam emrini Seymen’e kim iletti?

TR7/24

http://www.tr724.com/sizi-oyuna-getiren-kim-haber-yorum-ahmet-donmez/

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz