(HABER ANALİZ) AKP’nin kurban derisi toplama çelişkisi: Dün ‘demokratikleşme’ bugün terör faaliyeti

28 Şubat döneminin kurban ve kurban derisi yasakları yeniden hortlarken AKP, kendi çıkardığı ‘Demokratikleşme Paketi’ni dahi çiğnedi. Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Eylül 2013 tarihinde Başbakanlık’ta açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’nin maddelerinden biri de kurban derisi ile ilgili yasaklara son verilmesiydi. ‘Yardım Toplamada Kısıtlamalar Kaldırılıyor’ başlığı altındaki madde, “Kurban derisi, fitre ve zekât toplama konusundaki kısıtlamalar kaldırılıyor” müjdesi ile veriliyordu. “Vatandaşlarımızın yardımlarını hür iradeleriyle istedikleri yere verebilmelerinin önü açılacaktır.” vaadinde bulunuluyordu.

Başbakanlık’ın hazırladığı metinde, “Vatandaşlarımız sivil toplum faaliyetleri ve sosyal sorumluluk bağlamında genel olarak yardım toplama özgürlüğüne sahip oldukları halde dönem dönem farklı gerekçelerle bu özgürlüğe sınırlamalar getirilmiştir. Kurban derisi, fitre ve zekât toplama konusunda Türk Hava Kurumu’na verilen yetkiler, bu durumun somut bir ifadesidir.” hatırlatması yapılıyordu. Bu konuda ilk olarak 26 Eylül 2013 tarihinde ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldığı belirtilerek, “Türk Hava Kurulu, kurban derisi, bağırsak, fitre ve zekât toplamada tek yetkili kurum olmaktan çıkarılmıştır.” deniyordu. Demokratikleşme Paketi kapsamında ise yine bu hususa ilişkin düzenleme içeren ‘Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 8. maddesindeki ilgili hükmün kaldırılacağı belirtiliyordu. “Böylece vatandaşlarımızın yardımlarını hür iradeleriyle istedikleri yere verebilmelerinin önü açılacaktır.” vurgusu yapılıyordu.

Nitekim Aralık 2013’te Başbakanlık’tan Meclis’e gönderilen kanun tasarısında da bu maddeye yer verildi. “Demokratikleşme paketi” olarak bilinen Temel Hak ve Hürriyetlerin Geliştirilmesi Amacıyla Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı’nın 16. maddesinde, “3294 sayılı kanunun 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yer alan her nevi fitre, zekât, kurban derisi ve bağırsak yardımlarının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının geliri sayılmasına ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırılmaktadır.” denildi. Tasarı, alt komisyonda bu şekilde kabul edildi. Anayasa Komisyonu’nda da “29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nun 8’inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.” denildi. Böylece yasak ortadan kaldırıldı.

MECLİS’E GÖNDERİLEN TASARIDAN ‘KURBAN’ MADDESİNİ SESSİZ SEDASIZ ÇIKARDILAR

Fakat tasarının Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesinde sessiz sedasız bir değişiklik oldu. Tasarı, 2 Mart 2014 tarihinde kabul edilirken kurban derileriyle ilgili madde çıkarıldı. Fakat bu değişiklik o kadar sessiz oldu ki Anadolu Ajansı bile haberi geçerken sanki tasarı aynen geçmiş gibi haber yaptı. Nitekim ertesi günkü yandaş gazeteler de sayfalarında yasağın kaldırıldığını haber verdiler. Örneğin Akşam Gazetesi, 3 Mart 2014 tarihli sayısında, ‘TBMM’de sessiz devrim. Türkiye artık daha demokratik olacak’ başlıklarıyla verilen haberde, “İsteyen istediği kuruma fitre, zekât ve kurban derisini verebilecek.” dedi. Yeni Şafak da ‘Demokratikleşmede 4. Adım’ başlıklı haberinde aynı müjdeye yer verdi.

Fakat 13 Mart’ta Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunda o madde yoktu. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, 4 Mart 2014’teki Kırıkkale mitinginde, ‘paralel yapının’ kurban derilerinde yolsuzluk yaptığını iddia ederek bunu tek tek ortaya koyacaklarını söyledi. Fakat bugüne kadar ortaya hiçbir delil koymadı. 

ZAMAN, 28 Eylül 2015

Haberin linki: http://www.zaman.com.tr/politika_akpnin-kurban-derisi-toplama-celiskisi-dun-demokratiklesme-bugun-teror-faaliyeti_2318700.html

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz