Erdoğan, Gül ve Akar 15 Temmuz’dan önce gece yarısı gizlice ne görüştü?

15 Temmuz’dan 2 ya da 3 hafta öncesi…

Günlerden cumartesi, saat 22.00 civarı…

Abdullah Gül’ün Ayazağa’daki ofisine sivil plakalı bir Mercedes yanaşıyor. Araçtan iki kişi iniyor. Biri Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğeri dönemin Genelkurmay Başkanı, şimdiki Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar. Doğal olarak Akar da sivil kıyafetli…

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül şaşkın. “Hayırdır inşallah, bayram değil, seyran değil…” havasında…

Misafirler korumasız olarak geliyorlar. Yanlarında hiç kimse yok. Protokol askıda. Tümüyle gayri resmî bir ziyaret.

Belli ki Erdoğan bu buluşmanın gizli kalmasını istiyor.

Gül misafirlerini içeri buyur ediyor.

Köşk’ten indiğinden beri Erdoğan’la hiç yan yana gelmeyen, gelmemeye özen gösteren ve onun bir çok davetini geri çeviren Abdullah Gül, halefinin bu sır ziyareti hakkında kimseye de bilgi vermiyor.

Saat 22.00 sularında başlayan üçlü görüşme, sabaha karşı saat 02.00’ye kadar devam ediyor.

Yani aşağı yukarı 4 saat süren uzun mu uzun bir toplantı gerçekleştiriyorlar.

Fakat bu görüşmeden kimseye söz etmiyorlar.

Dolayısıyla içeride ne konuşulduğunu kimse bilmiyor.

Bir ‘mezara benimle gidecek’ sır görüşmesi daha mı?..

****

Abdullah Gül bu görüşmenin içeriğini bir gün paylaşacak mı?

Bekliyoruz…

Madem ki mentörlüğünü yaptığı yeni bir siyasi oluşum var artık…

Ve madem ki bu yeni oluşumun liderliğini yapan Ali Babacan şeffaflıktan, ilke ve prensiplerden söz ediyor…

O halde hem Gül’den hem de Babacan’dan bu görüşmenin içeriğini açıklamalarını beklemek kamuoyu olarak hakkımız.

Babacan, Teke Tek canlı yayınında önemli bir şeyin altını çizdi. “Bizim için en önemli ilkelerden birisi şeffaflık olacak.” dedi. Hatta Fatih Altaylı’nın, “Sayın Abdullah Gül ile nasıl bir ilişkiniz var? Gül bu oluşumun neresinde yer alıyor?” sorularına karşılık, “Halkımıza karşı açık, dürüst, şeffaf olmak zorundayız.” diye başlayıp aralarındaki ilişkiyi net ve açık bir şekilde ortaya koymaya çalıştı. 

Keza hesap verebilirlik ilkesinin altını da çizdi.

Öyleyse o geceyi açıklamak, güzel bir başlangıç olabilir.

Yeni oluşumun ne kadar samimi ve ilkeler konusunda ne kadar kararlı olduğunu da göstermiş olurlar.

****

Zaten hâlihazırda Ali Babacan ve ekibinin en sık karşılaşacağı soru, geçmiş dönemin ortak günahları olacak.

Nitekim Altaylı da bu yönde sorular sordu.

Bu daha başlangıçtı. 

Yani AKP’de oldukları dönemde bir çok yanlış uygulamaya neden sessiz kaldıkları, bu yanlış kararlara neden ortak oldukları sorusu…

Babacan, “O dönem günahlarıyla, sevaplarıyla bize aittir. Sorumlu olduğumuz dönemdeki sorumluluktan kaçamayız.” dedi. 

Madem ki sorumluluktan kaçmak gibi bir düşünceleri yok, öyleyse yüzleşmekten de kaçmamaları gerek.

‘Günahı ile sevabı ile’…

Geçmişe dair gerek Gül’ün gerek Babacan’ın gerekse de kadronun diğer aktörlerinin paylaşabileceği bir çok önemli bilgi mevcut.

‘Devlet adamı ciddiyeti ve sorumluluğuna yakışmaz’ diyerek kendilerine gizleyecekleri çok fazla bilgi olduğu muhakkak. Fakat bazıları da var ki bunları açıklamak millete ve seçmenlerine karşı bir borç.

****

Geçtiğimiz günlerde Hulusi Akar-İbrahim Kalın ikilisinin ikinci kez Gül’ü ziyaret ettiği iddiası ortaya atılınca Abdullah Gül’ün ofisinden yalanlama geçildi.

Belki bu sözünü ettiğim gizemli görüşme hakkında da bir açıklama yapılabilir.

Çünkü bilginin doğruluğundan hiç bir şüphem yok. 

Peşin peşin söyleyeyim; Rahmi Turan gibi ne kaynağımı açıklarım ne de ‘yanılmışım, özür dilerim’ derim. Yanıltılmadığımı biliyorum zira. 

****

Şimdi şu sorular cevap bekliyor:

O görüşme neden yapıldı?

Erdoğan ve Hulusi Akar, neden bu ziyareti gizli bir şekilde gerçekleştirdiler?

Abdullah Gül ile 4 saat boyunca ne konuştular?

Bu sır görüşme ile bir kaç hafta sonra meydana gelen 15 Temmuz tertibi arasında herhangi bir ilgi var mı?

Erdoğan bu görüşmeden nasıl bir sonuçla ayrıldı ki yaklaşık 3 yıl sonra muhalefetin Cumhurbaşkanlığı adayı olmak istediğinde de Abdullah Gül’e Hulusi Akar’ı gönderdi?

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

22 YORUMLAR

 1. Rahmi Turan iki. Madem kimse yoktu, yıllarca hiç muhatapları açıklama yapmadı, sen nereden biliyorsun? Rahmi Turan senin yanında çırak kalır. Komik olmayın!

 2. Abdullah gül zaten ülke için dağ fare doğurdu deyimini tam anlamı ile karşılıyor. Eğer Sayın Abdullah Gül de azıcık delikanlılık kırıntısı kalmış ve Allah a ve Ahirete inanıyorsa delikanlı gibi doğruları söyler bu masum hapiste doğan çocukların ahı ona cehennem için yeter de artar bile

 3. Neyin peşindesiniz. ABD+FETO nelerin peşinde.? FETO yıllardan beri ABD,de ne iş yapıyor.? ABD Türkiye’de kaç kez DARBE yaptı.? Mısır+Suudiarabistan+Irak+ ABD ve İsrail’in kontrolüne nasıl geçti.? Arap baharı,ni düzenleyen oyuncuların amacı neydi.? Bu sorulara yanıt ?

 4. “Peşin peşin söyleyeyim; Rahmi Turan gibi ne kaynağımı açıklarım ne de ‘yanılmışım, özür dilerim’ derim. Yanıltılmadığımı biliyorum zira. ” ?

 5. maşallah sanaryoyu yazıyorsun aktörler belli peki sen neresindesin bu bilgiyi sana kimler verdi yalan deyilse en ince ayrıntılara kadar sana bilgi verenler içeriyinide biliyorlardır yoksa kafada uyduruyormusun ne anlatmaya çalıştığını gayet iyi anlıyorum ama sen gazeteci değil sadece dedikoducu sun bu en basit tabir ajanlığı kelemşorlığı saymıyorum bile

 6. Deveye demişler sırtın neden egri nerem doğru ki demiş bu kadar mesnetsiz vede yere basmayan iddialarınıza ve komplo teorilerinize söyleneçek tek bir söz var hile ve entirikalarınızı millete empoze edemiyeçeksiniz başarılı olamıyaçaksınız eştiginiz kendi kuyunuzda siz boğulaçaksınız

 7. Onlarda insan gönül rahatlığı ile bir çay içebilirler, şunu artık kabul edin Tayyip Erdoğan dünya lideri ve Türkiye yi şaha kaldırdı.

 8. Madem kimse bilmiyor sen nerden biliyorsun T,Erdoğanı 7/24 dunyada nerdeyse butun basın takip ediyor ,bu olayı bilen yok bunca yıldır,ve boyle birsey olsa seçimde mutlaka kullanırlar..
  Rahmi turanin versiyonu gibisin.
  Cok basitiniz ve yalan soyleme,iftira atma onursuzluğunuz insanın midesini bulandiriyor…cok ahlaksiz ve adisiniz…ispat ermezsen namertsin

 9. ahmet dönmez sen ne ayaksın yeni bur tren çıkmış meşhur olmak istiyorsan yada tanınmak istiyorsan at erdoğana iftirayı gündem yap herkes seni konuşsun sonra çıkıp özür de yanılmışım diye tam bir sahtekarsiniz ve karektersiz siniz

 10. Bu kadar gizli bir buluşmayı siz nerden biliyorsunuz diye sormazlarmı adama.kaldı ki korkumasiz olarak gezen TÜRKIYE CUMHURBASKANINI ve DÜNYANIN İSLAM ülkelerinin başkanı pozisyonundaki adamın ne konustuğunuda bilirsiniz diye sormazlarmı adama.

 11. Ahmet dönmez sen sadece kadınlar gibi dedikodular üzerinden ekmek yemeye alışmış karnını dedikodu çöplüğünden doyuran birimisinki böyle sallıyorsun Rahmi Turan danmı öğrendin böyle basit haberler yapmayı seni bayağı bir gazeteci zannerdim

 12. Tam bir Fetö ağzı, kaynaksız delilsiz konuşup, ardından bunun üzerine sorular sorup cevap istemek, akıl karı değil. Yarın birisi de çıkıp seni kaynak gösterir 🙂

 13. Adam bir yazı yazmış tüm troller saldirmis. Ulan Kalın ile olan görüşme yalanladı bu yalanlamadı. Sıkıysa yalanlasinlar. Biri pat diye görüntüleri ortaya koyar. Korku bu. İran ne demişti. 15 temmuzda seni buz kurtardık falan. Dünya liderinden çıt yok. Hele bunun Alexander dugini var 14 temmuzda turkiyede. Hepsi çıkacak Akkoyunlular.

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz