Tuğgeneral Kadıoğlu: “Abidin Paşa’yla konuştum, çocukları yormayın dediğini kabul etti”

15 Temmuz’un en gizemli olaylarından biri, dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın o gün öğle saatlerinde ziyaret ettiği Yalova’daki harp okulu kampında, “Çocukları fazla yormayın, akşama zaten yorulacaklar” dediği iddiasıydı. Bu sözleri bazı hava harp okulu öğrencileri ifadelerinde dile getirdi. Aynı şekilde yakınları da ısrarla gündeme getiriyor. Abidin Ünal ise bugüne kadar kayda değer bir açıklama yapmış değil. Akıncı davasına tanık olarak katıldığı duruşmada, “Öğrenciler için böyle bir talimat vermem söz konusu olamaz” demekle yetindi. Ancak Hava  Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu, eski bir Harbiyeli öğrenciye, Abidin Ünal’ın sözlerini doğruladı. Ünal ile bu konuyu konuştuğunu söyleyen Tuğgeneral Kadıoğlu, eski Hava Kuvvetleri Komutanı’nın kendisine, “Ben ertesi günkü planör uçuşunu kastettim” dediğini aktardı. Fakat ertesi gün planör uçuşu yoktu. Bundan dolayı Kadıoğlu da bu diyaloğu paylaşırken, Ünal’ın açıklamasına inanmadığını gösteren bol kahkaha emojileri ekledi.

Instagramdaki ‘Tutuklu Askeri Öğrenciler’ hesabı, haksız yere hapsedilen ve müebbet hapisle cezalandırılan Harbiyeliler için paylaşımlarda bulunuyor. Uzun süredir Harbiyelilerin haklarını savunan hesabın takipçileri arasında, bir paşa da var. Bu isim, ‘Fly_kadi’ kullanıcı adı ile aktif bir instafram kullanıcısı olan Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu. 

“PLANÖR UÇUŞUNU KASTETTİM DEDİ”

Tutuklu Askeri Öğrenciler hesabını yönetenlerden biri, 15 Temmuz gecesi Yalova’daki kampta olan öğrencilerden bir tanesi. O sırada Çiğli 2. Ana Jet Üs Komutanı olan Tuğgeneral Kadıoğlu kendilerini takibe alınca bu eski Harbiyeli öğrenci de kendisine teşekkür ediyor. 

YKadıoğlu-mesajlar

29 Ocak 2017 tarihinde ilk mesajlaşmalar başlıyor. Harbiyeli genç kendisine, “15 Temmuz günü (sehven 25 Temmuz yazılmış) Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Paşa Yalova’ya geldi. Söylediği bazı şeyler hiç bir zaman unutulmayacak. Söylediklerini biz o gün anlamadık ama geceye hazırlık niyetinde yorulmamızı istemedi. Burdan her şeyi yazmayacağım ama çok masum olduğunu düşünmüyorum.” mesajını gönderiyor.  Komutanın cevabı ise oldukça manidar: “ Kendisiyle konuştum. ‘Ben yarın planör uçacaklar, bu çocukları yormayın dedim’ diyor. ???? “

Sosyal medyayı kullanan herkes iyi biliyor ki sondaki bu emojiler, Paşa’nın Abidin Ünal’a inanmadığını, savunmasının komik olduğunu düşündüğünü gösteriyor. 

2 Şubat 2017 tarihli yazışmada, askeri öğrenci, “Komutanım 15 Temmuz Cuma günüydü. Cumartesi günü planör uçulmuyor. Sivil hocalar uçmuyor.” cevabını verince Tuğgeneral Kadıoğlu’nun tepkisi bir önceki ile benzer oluyor: “Biliyorum ? ama o öyle diyor. ??”

Planör eğitimlerini, Türk Hava Kurumu’nun (THK) Eskişehir’deki Planör Uçuş Eğitim Okulu’ndan gelen sivil hocalar veriyor. Kadıoğlu ve askeri öğrencinin kastettiği detay ise şu: Sivil öğretmenler hafta sonu Eskişehir’e, ailelerinin yanına gidiyorlar. Dolayısıyla da kamplarda hiç bir zaman hafta sonu planör eğitimi olmuyor. Bir Hava Kuvvetleri Komutanı’nın bunu bilmemesi mümkün değil. Yaşar Kadıoğlu’nun mesajın sonuna 4 tane kahkaha emojisi koyma nedeni de bu olsa gerek.

ÜNAL’IN İLK SAVUNMASI, ÖSU ÜZERİNE İDİ

Abidin Ünal’ın Yalova kampında söylediği ileri sürülen bu sözler, o gün bugündür tartışma konusu. İlk dönemde Sözcü Gazetesi yazarı Saygı Öztürk de bu iddiaya ilişkin bir yazı yazmıştı. 6 Kasım 2016 tarihli “Komutanın uçağındaki sivil darbeci” başlıklı yazıda, dolaylı bir şekilde Abidin Ünal’ın savunmasına yer veriliyordu. Saygı Öztürk, şöyle diyordu: “Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal’ın, ziyaret ettiği Hava Harp Okulu kampında, ‘Çocukları fazla yormayın, akşam yorulacaklar’ dediği basında da yer aldı. Bu sözlerin kaynağına indiğimizde, farklı bir bilgiye ulaşıyoruz. Harp Okulu’na yeni girecek öğrencilerin, daha öğrenci statüsü bile kazanmamış olanların seçme uçuşu vardı. Uçuşu olanları fazla yormamalarını istemiş. Ancak bu sözlerin döne dolaşa, arkasına da ‘akşam yorulacaklar’ diye ekleme yapıldığını öğreniyorum.”

Burada kastedilen, Öğrenci Seçme Uçuşu (ÖSU). Fakat bu da yalan bir bilgi idi. Çünkü, ÖSU öğrencileri Yalova’daki aynı birlikte olmakla birlikte tamamen farklı bir bölgede bulunuyorlardı. Onların yer aldığı mevki, ÖSU çadırlığı olarak geçiyor. Abidin Ünal ise bu sözleri, Hava Harp Okulu öğrencilerinin tatbiki eğitim kampındaki öğle yemeğinde ve komutan masasında söylüyor. O salonda seçme uçuşuna katılacak öğrenciler bulunmuyor. Dolayısıyla bu savunma havada kalıyor. 

Abidin Ünal, yemek sırasında HHO Alay Komutanı Hüseyin Ergezen’e hitaben, “Öğleden sonra evkatte ne var?” diye soruyor. Ergezen de “Eğitim ve spor var komutanım” cevabını veriyor. İddiaya göre Abidin Ünal, “Çocukları fazla yormayın, akşama zaten yorulacaklar” ifadesini kullanıyor. Nitekim HHO İdari Tahkikat Raporu’nda da Hüseyin Ergenezen’in, spor eğitimini hafiflettiği yazılı. 

YAŞAR KADIOĞLU, TENZİLE UĞRADI

yaşarkadıoğu3

Yaşar Kadıoğlu, Albay rütbesinde iken 2015 Ağustos’unda emekliliğini istedi. Daha sonra Pegasus Hava Yolları’nda pilotluk yaptı. 15 Temmuz’un ardından tekrar TSK’ya çağrıldı. Tuğgeneral rütbesine terfi ettirildi ve İzmir Çiğli’deki 2. Ana Jet Üssü’nün komutanı oldu. Fakat ilginç bir şekilde 2018 YAŞ kararnamesi ile Uçuş Yer Emniyeti Değerlendirme ve Denetleme Başkanlığı’na atandı. Yeni Şafak bu görevin, albay rütbesine verilen bir görev olduğunu yazdı. 

Yaşar Kadıoğlu, uçuşlarına fotoğraf makinesi ile gittiği ve havada sık sık fotoğraf çekerek uçuş disiplinini bozduğu suçlamaları ile karşılaşan bir isim. Şahsi sosyal medya hesabında da bu fotoğraflardan bol miktarda var. 

“HARBİYELİLERİN DARBE YAPMASI İMKÂNSIZ”

İşte Kadıoğlu ile ‘Tutuklu Askeri Öğrenciler’ isili hesap arasındaki diyaloğun tamamı:

– Komutanım şu an görevde olup sayfamızı takip eden bir subay olması bizi sevindiriyor. Suçu, günahı olmayan Harbiyelileri düşündüğünüzü umuyorum. 

Ben onları bu hale getiren FETÖ’nün kölesi olan hem sivil hem asker vatan hainlerine kızıyorum. Çünkü onlar küçük, masum gençler… hele darbe… Yapmaları imkansız.

Ben bu gençlerle uçtum, bir çok şeyden haberleri yok. Ancak ülkemizi ele geçirmek için hain planlar yapanlar bu genç vatan evlatlarını kullanmaya kalktı. Ancak şu gerçeği lütfen görelim; askerî liseye girişler, havalılar için, hava harp okuluna giriş öncesi uçuşlar ve seçmeler, HHO’dakiyetiştirme tarzları ve bazı öğrencilere yapılan baskılar, mezuniyet sıralaması, İzmir’de uçuşlar başlamadan kimlerin pilot olup olmayacağı, kimlerin F-16 pilotu olacağı, kurmaylık, yurtdışı görev, hepsi planlı. Bunları ben görüyordum. Zaten kendileri de şimdi itiraf ediyorlar. Hakikaten pilot olması mümkün olmayan öğrencim HHO’na girdi. Söyledim. Dinletemedim. Sonuçta birilerinin hakkı yenerek birilerine şanslar verildi. Darbe başarılı olsa onlar için farklı olacaktı. 

Bu gençleri o araçlara bindiren hain kurmay subaylar asıl suçlu. Gencecik kuzuları ölüme gönderdiler. İnanın çok ama çok gencimizi kaybedebilirdik. HHO son sınıf öğrencileri bu planlara karşı çıkabilirdi diye değerlendiriyorum. Çünkü onlar artık bir teğmen gibiydiler. Ancak onların da beyinleri öyle bir yıkanmış ki, doğruyu böyle zannettiler. Veya karşı koyacak gücü baskı altına aldılar. Bazı öğrenciler kampta bırakıldı. Neden acaba? Onlara biat etmeyeceği için mi? Bu soruların cevaplarını hain kurmay subaylara sormalı. Bu, onların planıydı. Gencecik ana kuzularının değil. 

Biz sayfanızda bu gençleri anlatı lütfen. Biz destekleyeceğiz. Ancak asıl suçluları, bu gençleri kandıranları, beyinlerini yıkayanları da yazın lütfen. Son 10 yılın, hele hele son 5 yılın HHO okul komutanı, alay komutanı, hava lisesi komutan ve alay komutanlarını sorgulayın. Onların bu gençleri nasıl kandırdıklarını yazın, bakın o zaman takipçiniz çok çok artacak. 

Darbe girişimindeki HHO komutanı, alay komutanı, tabur komutanlarını sorgulayın lütfen. Ben gençlerin ifadelerini okudum, okuyorum. Belki tim komutanı genç subayların bile haberi yoktur o gece niye toplanıp otobüslerle nereye gittikleri hakkında. Bunlara sebep olanların hainliklerini de paylaşırsanız o zaman gençlere tam destek vermiş olursunuz. FETÖ’den dolayı mağdur birisi olarak ben de  her ortamda bu gençleri anlatıyorum zaten.

yaşarkadıoğlu
Tuğgeneral Yaşar Kadıoğlu bir uçuş esnasında

– Komutanım çok teşekkür ederim. Düşüncelerinizden dolayı. HHO son sınıf öğrencilerinin büyük bir kısmı okulda değildi. Tatilde veya A devresi olarak İzmir’deydiler. Kamp ortamında olduğunuz için telefon vb iletişim araçları yoktu. Dışarıya çıkartılan arkadaşlar tatbikat yalanı ile çıkartıldı. Halk ile karşı karşıya getirildiklerinde olayı halktan öğrenip halk ile birlikte oldular, birlikte İstiklâl Marşı okuyarak en büyük tepkiyi koydular. Üzerlerinde mühimmat olmasına rağmen kimseye ateş etmediler. 15 Temmuz günü kampta bırakılan öğrencilerden biriyim. Neden bırakıldım diye sorarsanız ben de bilmiyorum. Otobüsler yetmediği için orda kaldığımı düşünüyorum. HHO’nun otobüsleri yetmeyince Taşköprü Belediyesi’nden araç istenmiş ama belediye araçları son anda göndermekten vazgeçmiş diye daha sonra Yalova emniyeti böyle bir açıklama yaptı bize. Ayrıca 15 Temmuz günü (sehven 25 Temmuz yazılmış) Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Paşa Yalova’ya geldi. Söylediği bazı şeyler hiç bir zaman unutulmayacak. Söylediklerini biz o gün anlamadık ama geceye hazırlık niyetinde yorulmamızı istemedi. Burdan her şeyi yazmayacağım ama çok masum olduğunu düşünmüyorum. 

– Kendisiyle konuştum. ‘Ben yarın planör uçacaklar, bu çocukları yormayın dedim’ diyor. ????

Sen kaçıncı sınıf idin? T-41 hocan kimdi? HHO’da olanları ne kadar hissettiniz? 

Ben 2015 Eylül’de FETÖ’cülerin baskısı yüzünden düzmece bir mahkemeye verme olayından 25 gün hapis cezası aldım ve ayrıldım. Ayrıldıktan sonra beraat ettim. Bu arada Pegasus’ta uçmaya başladım. Darbe oldu. Bana kumpas kuran bir çok kişi darbeye karıştı. Sonuçları malum… Ben de KHK ile 15 aylık Pegasus hayatımı bırakıp tekrar HvKK’ya geri döndüm. 

– Komutanım 15 Temmuz cuma günüydü. Cumartesi günü planör uçulmuyor. Sivil hocalar uçmuyor. 

– Biliyorum ? ama o öyle diyor. ??

– Yani aynı düşünüyoruz komutanım.

  Başsavcı ve diğer savcılara baştan beri söylüyorum Harbiyeliler suçsuz diye. Ancak farklı yorum devam ediyor.” 

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

1 Yorum

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz