Sahte bilet satışına karşı özel ekipler kuruldu

Beşer kişilik 20 ayrı özel ekip Taksim, Eminönü, Kadıköy ve Üsküdar gibi sahte biletçilerin yoğun olduğu semtlerde görev yapıyor. 1 hafta içerisinde 3 bin adet sahte İETT bileti ele geçirildiği açıklandı.

İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri (İETT) Genel Müdürlüğü, ‘Sahte Biletle Mücadele Kampanyası’ çerçevesinde güreşçiler ve iri yapılılardan kurulu özel timler oluşturdu. Beşer kişilik 20 ayrı özel ekip Taksim, Eminönü, Kadıköy ve Üsküdar gibi sahte biletçilerin yoğun olduğu semtlerde görev yapıyor. Kurum ekiplerinin daha önce Taksim ve Anadolu yakasında yaptığı denetimler sırasında bıçaklı saldırı olayları yaşanmıştı.

İETT Genel Müdür Vekili Rıdvan Aslan, sahte biletlerin özellikle tinercilere ve sokak çocuklarına sattırıldığını söyledi. İETT Kontrol Şube Müdürü Emrullah Ölüç ise sahte bilet satarken yakalananların asla üstlerini ihbar etmediklerini ve zorlama görseler bile ifade vermekten kaçındıklarını anlattı.

Sahte biletçilerin yoğun bir mafya faaliyeti içerisinde olduklarını zannetmediğini dile getiren Genel Müdür Vekili Rıdvan Aslan, ancak kârın yüksekliği nedeniyle bu işin yaygınlaştığını ve tehlike arz eden grupların oluştuğunu söyledi. 2 ay önce İzmir polisinin bir matbaaya yaptığı baskında 28 bin adet sahte İETT bileti yakalandığını hatırlatan Aslan, artık bir bilgisayar ve tarayıcıya sahip olan herkesin sahte bilet yapabilmesine dikkat çekti.

27 Kasım’da başlayan kampanyayla birlikte 1 hafta içerisinde 3 bin adet sahte bilet yakalandığını açıklayan Aslan, İETT’nin anlaşmalı olduğu 461 bayiden 3 tanesinin de sahte bilet sattığının tespit edildiğini kaydetti.

Bu arada 1998 yılından kampanyanın başlangıç tarihine kadar toplam 1 milyon 33 bin 634 adet sahte bilet yakalanırken toplam 258 dava açıldı. Rıdvan Aslan, bu davaların yüzde 85’inin sahte bilet satanlara ceza verilmesiyle sonuçlandığını; ancak suçluların 3 ayla 1 yıl arasında yatıp geri çıktıklarını ifade etti.

Genel Müdür Vekili Rıdvan Aslan, aralık ayında bir kampanya daha başlatacaklarını ve yeni sistemle birlikte İETT gişelerinin dışında bilet almanın zorlaşacağını söyledi. Aslan, buna karşılık gişe sayılarının ise artırılacağını belirtti.

Rıdvan Aslan, otobüslerde kullanılmak üzere hak sahiplerine verilen seyahat kartlarında da sahtecilik yapılabildiğini belirterek Tam Güvenli Geçiş Sistemi’yle beraber bütün kartların değiştirileceğini duyurdu. Bu sistem gereği otobüs biletleri ve akbillerde olduğu gibi yeni kartların da güvenlik şifresi içereceğini kaydeden Aslan, “Kredi kartları niteliğinde olacak olan bu kartlara akbillerde olduğu gibi ‘tom’ çakacağız. Bu kartların sahteleri piyasada üretilemeyecek, üretilebilse de maliyeti çok yüksek olacağı için hiç de ekonomik olmayacak.” dedi.

ZAMAN

http://arsiv.zaman.com.tr:80/2001/12/05/marmara/marmaradevam.htm

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz