Hazin bir helâ hikâyesi

UNICEF, “Türk insanının yüzde kırkı tuvalet kullanmayı bilmiyor.” doğrultusunda bir rapor yayınladı. Raporu test etmek için İstanbul’un çeşitli yerlerinde yaptığımız küçük çaplı bir araştırma, maalesef UNICEF’i haklı çıkardı.

Başta İstanbul’un en eski ve en büyük üniversiteleri olmak üzere İstanbul’un değişik yerlerindeki birçok tuvaletin UNICEF’in raporunu doğrulayacak örneklerle dolup taştığını gözledik. Hemen her semtte duvarları “Buraya i…mek yasaktır” yazıları süslüyor.

İstanbul Üniversitesi, girilemeyecek haldeki tuvaletleri ile hiç de çağdaş bir görüntü arz etmiyor. Özellikle Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler ve Çalışma Ekonomisi bölümlerinin yer aldığı İktisat Fakültesi’ne ait II. ek binada bulunan tuvaletler, kelimenin tam anlamıyla rezalet. Neredeyse bir ahırı andıran bu tuvaletler, senelerden beri adeta kaderine terk edilmiş durumda. Hukuk Fakültesi’nin tuvaletleri de aynı şekilde pislik içerisinde. Bu tuvaletler ayrıca ideolojik sloganlar ve müstehcen resimlerle dolmuş durumda. Çağdaş üniversitenin bu tuvaletleri, 21. yüzyılın başında tam bir Orta Çağ karanlığı yaşıyor.

Çağdaş üniversite olma yolunda hızla ilerleyen bir başka üniversitemiz olan Marmara Üniversitesi’nin tuvaletleri de pek farklı değil. Göztepe Kampusu’nda bulunan Fen Edebiyat Fakültesi ve Atatürk Eğitim Fakültesi’nin tuvaletleri, içerisinde nefes alınamayacak kadar vahim durumda.

Bilim ve medeniyetin en üst seviyede temsil edilmesi gereken üniversitelerde bile bu çağ dışı manzaralar olunca, tuvalet kullanma konusunda milletçe kötü bir durumda olduğumuz görülüyor. (Ahmet DÖNMEZ)

Mustafa Soydan (Tuvaletçiler Kralı): Yüzde 95’i bilmiyor

“Bana kalırsa insanlarımızın yüzde doksan beşi tuvaleti, oturup kalkmasını bilmiyor. 26 yıldır ben bu millete temizliği öğretemedim.

Tuvaletleri temiz bırakmıyorlar, korkunç manzaralarla karşılaşıyorsunuz. Kağıtları boş kovalara değil tuvaletin içine atıyorlar, suları açık bırakıyorlar, kağıtları çalıyorlar, israf ediyorlar. Özellikle kadınlar erkeklerden daha pis kullanıyor. Ama mücadelemi sürdüreceğim, bu millete bazı şeyleri öğretemeden gidersem gözüm arkada kalır.”

ZAMAN

http://arsiv.zaman.com.tr:80/2000/07/17/haberler/haberlerdevam.htm

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz