Maarif, Pakistan’daki Türk okullarına Erdoğan fotoğrafları astı

HABER ANALİZ

Pakistan’daki Türk okullarında artık Erdoğan propagandası yapılıyor. Okullara Erdoğan yönetimince el konulmasının ardından skandal değişimler yaşanmaya başladı. Bu okulları devralan Türkiye Maarif Vakfı, Pakistan’daki 28 PakTürk okul kampüsüne Recep Tayyip Erdoğan portreleri astı. Fotoğrafta görülen yer, Karaçi’deki kız okulu PakTürk Maarif International School and Colleges Gulshan-e-Iqbal Girl’s Campus. Resimdeki kişi ise okulun müdürü Hilmi Dönmez. Aynı görüntü, diğer 27 kampüste de var.

Gülen Hareketi’ne yakın kişilerce 25 yıl önce açılan ve bu zaman zarfında sadece Atatürk ile Pakistan’ın kurucu lideri Muhammed Ali Cinnah’ın fotoğraflarının asılı olduğu okullara, ilk kez siyaset girmiş oldu. Okul duvarlarına bir partili cumhurbaşkanının resimlerinin asılması, siyasi propaganda anlamına geliyor. Okulların 25 yıllık apolitik duruşu da böylece politize edilmiş oldu. Okul yöneticilerinin sadece fotoğraf asmakla kalmayıp Erdoğan lehine konuşmalar da yaptığı belirtiliyor. Görüntü, Erdoğan’ın bu okullara neden el koymak istediğini göstermesi bakımından sembolik değerde. Bunlar bir zamanlar ‘Türk okulları’ idi; artık ‘Erdoğan okulları’

Bu arada Türkiye’nin korona salgını nedeniyle Pakistan’daki bütün okul personelini özel bir uçakla Türkiye’ye götürdüğü öğrenildi. Şu anda bu okullarda eğitim verilemiyor.

OKULLAR TARAFLI-TARAFSIZ HERKESİN GURUR KAYNAĞIYDI

Bu okullar, Türkiye devletinin ve halkının gurur kaynaklarından bir tanesiydi. Taraflı-tarafsız herkesin göğsünü kabartıyordu. Cemaate muhalif isimler bile bu okulları ziyaret ettiklerinde etkilenmiş olarak dönüyorlardı. Bunu dile getirirken en çok vurguladıkları şeyler ise “Okullarda Atatürk portreleri var”, “Çocuklar İstiklal Marşı okuyor”, “Modern bir müfredata göre eğitim görüyorlar.” şeklindeydi. Örneğin Şubat 2013’te  PakTürk okullarının düzenlediği ‘Ulusal Okullararası Matematik Sınavı’ ödül törenine, resmî bir ziyaret için Pakistan’da bulunan dönemin Meclis Başkanı Cemil Çicek, CHP Milletvekili Nur Serter ve MHP Milletvekili Tuğrul Türkeş de katılmıştı. Okulu çok güzel ve modern bulduklarını ifade etmiş, Türkiye’nin kurucusu ve önderi Atatürk’ün fotoğrafının asılı olduğunu görmekten memnun olduklarını söylemişlerdi. 

Okulların modern çizgisi, 2008 yılında The New York Times gazetesinin bile dikkatini çekmiş, ünlü muhabir Sabrina Tavernise, okula gelip röportajlar yapmıştı. 4 Mayıs 2008 tarihinde “Turkish Schools Offer Pakistan a Gentler Vision of Islam (Türk Okulları Pakistan’a İslam’ın Daha Nazik (Yumuşak) Bir Vizyonunu Sunuyor) başlığı ile yayınlanan haberde, okulların Pakistan’daki radikalizme karşı nasıl bir panzehir rolü gördüğü anlatılıyordu. Hatta yukarıdaki fotoğrafın çekildiği okulun bulunduğu Karaçi’ye ayrı bir bölüm açılmıştı. “Radikalizm ile kendi mücadelesini veren bir şehir olan Karaçi’de -Amerikalı muhabir Daniel Pearl burada öldürüldü ve Usame bin Ladin’in korunduğu söylenen  ünlü Binori medresesi burada – bu iki yaklaşım günlük olarak rekabet ediyor.” deniyordu. Yani radikalizm ile Gülen Hareketi’nin temsil ettiği nazik İslam anlayışının sürekli mücadele halinde olduğu ifade ediliyordu. Haberde görüşlerine genişçe yer verilen öğretmen Mesut Kaçmaz ise yıllar sonra cadı avı sürecinde MİT tarafından ‘terörist’ denilerek uçakla kaçırılacak ve işkence görecekti. 

Uzun süredir Pakistan’daki radikal siyasi İslamcı akımlarla kol kola yürüyen AKP, Maarif Vakfı sayesinde bu iki anlayış arasındaki mücadelede dengeyi radikaller lehine değiştirmiş oldu.  

Pakistan medyası, el değiştirme öncesinde bu tehlikeye sıklıkla işaret etmişti. İngilizce yayın yapan Daily Times gazetesi, Erdoğan’ın siyasi gündemini Pakistan’a zorla dayattığını, Pakistan’ın  da bu misyona teslim olduğunu yazmıştı

Ayrıca Maarif’in eğitimci kadrosu ve kalitesi bunun için çok yetersizdi. Bir çoğu İngilizce bile bilmiyordu. Pakistan medyasında bu tabloya rağmen AKP iktidarının Maarif’i dayatması, kaygı verici bulunuyordu. Daily Times, Is Maarif capable of delivering quality education? (Maarif kaliteli eğitim verebilir mi?) başlıklı haberinde Türkiye’den gönderilecek personelin sadece politik olarak seçildiği, idari ve yabancı dil becerilerinin olmadığı belirtiliyordu. Aynı yazıda, AKP’nin Müslüman Kardeşler‘le olan yakın ilişkisi dikkate sunuluyor, bu siyasi ve ideolojik hamlelerin Pakistan eğitimini 20 yıl geriye götüreceğine işaret ediliyordu. Aynı gazetenin bir başka haberinde, ebeveynlerin de aynı şekilde Maarif Vakfı’nın gençleri Müslüman Kardeşler’e destek amaçlı kullanmasından korktuğu yazılıydı.

MAARİF VAKFI, SIRF CEMAAT OKULLARINI DEVRALMAK İÇİN KURULDU

AKP yönetimi, yurtdışındaki Gülen Hareketi’ne yakın Türk okullarını devralabilmek için Haziran 2016’da Türkiye Maarif Vakfı’nı (TMV) kurdu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vakıf başkanı Prof. Birol Akgün ve beraberindeki heyete hitaben yaptığı bir konuşmada hedefinin cemaate darbe vurmak olduğunu göstererek, “Onlar 170 ülkede varız diyorlarsa siz BM’ye üye 193 ülkenin tamamında var olacaksınız. Öncelikle FETÖ’nün yaygın ve etkin olduğu ülkelere öncelik verin. FETÖ’nün okullarından ‘Türk okulu’ diye bahsedilmesine de izin vermeyin.” dedi. Ayrıca ilk kuruluşunda vakfa Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden 1 milyon Türk Lirası aktarıldı.

TÜRK OKULLARININ PAKİSTAN’DAKİ GEÇMİŞİ

1995 yılında Islamabad’da ilk PakTürk okulunun açılmasıyla başlayan bu süreçte Lahor, Rawalpindi, İslamabad, Multan, Karaçi, Haydarabad, Khairpur, Jamshoro ve Quetta’da toplam 28 şube devreye girdi. 97 ülkedeki eğitim ve bilim yarışmalarına katılan PakTürk okulları, 260 uluslararası madalya kazandı. Okul öncesi dönemden ‘A Seviyesi’ olarak adlandırılan 12. sınıfa kadar toplamda 11 bin öğrenci bu okullarda eğitim görüyordu.

Erdoğan’ın Pakistan hükümetine yaptığı baskı sonucu, Kasım 2016’da mevcut Türk öğretmenlerin sınır dışı edilmesi kararı verildi. Tam da Erdoğan’ın Pakistan’a yapacağı resmi ziyaret arefesinde verilen bu idari karar mahkemeler tarafından durdurulmasına ve BM kararlarına rağmen öğretmenler 2 yıl içerisinde bir bir ülkeyi terketmek zorunda kaldı. Bazıları da MİT’e teslim edildi. 

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

2 YORUMLAR

  1. Bizim Turkmenistandeki Turk okulumuzdada 2010-larda zamanin cumhurbaskani Abdullah Gulun resmi asiliydi ve orada calisan Turk ogretmenlerimiz baya overlerdi Erdogani ve Abdullah Gulu.

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz