Florence Nightingale’de yeni iddia: 12 milyon lira kayıp, defterler sır oldu

Vakıflar Genel Müdürlüğü müfettişleri, vakıf bünyesinde tamamen devlet imkânlarıyla Türk Kardiyoloji Vakfı tarafından kurulan Florence Nightingale dahil birçok hastanenin hisselerinin şirketlere aktarıldığını tespit etti. Hisse devri ile ilgili hiçbir açıklama yapmayan vakıf yöneticileri, konuyu araştırmakla görevli müfettiş Birol Uslu’nun talep ettiği evrakları da teslim etmedi.

Florence Nightingale, Metropolitan ve Avrupa hastanelerini bünyesinde barındıran Türk Kardiyoloji Vakfı, birbiri ardına gelen vurgun ve yolsuzluk iddialarıyla sarsılıyor. Zaman’ın dün manşetten duyurduğu hisse devri usulsüzlüğüne ilave olarak yeni bilgiler de gündemde. Şişli Cumhuriyet Savcılığı’nın soruşturma başlatmasına neden olan Vakıflar Genel Müdürlüğü raporuna göre, 2004 yılında ‘buharlaştırılan’ 12 milyon 245 bin liralık bir para söz konusu. Vakıf şirketlerinden Fulya AŞ’nin sermaye artırımı sırasında yapılan bir operasyonla, bu miktarda para ortadan kaybedilmiş. Hesaplarda görünmüyor. Bu konuda hiçbir açıklama yapmayan vakıf yöneticileri, müfettiş Birol Uslu’nun ısrarla talep etmesine rağmen ilgili evrakları da teslim etmedi. Uslu, bu durumu da raporuna şöyle yansıtmış: “Evrakların müfettişliğimize teslim edilmesinden çeşitli bahaneler öne sürülerek kaçınılmıştır.” Devletin yetkili teftiş elemanına karşı karartma uygulayan vakıf yöneticilerinin bu tavrının, ayrıca suç olduğu belirtiliyor. Kasıtlı olarak gizlenen bu kayıp paranın, bir yolsuzluk eseri mi kaybedildiği yoksa 2004 yılı civarında başka bir faaliyetin mi finanse edildiği belli değil.

Kayıp paranın hikâyesi, 2004 yılında yapılan sermaye artırımına dayanıyor. Rapora göre süreç şöyle işledi: 2008 yılına kadar vakıf bünyesinde 2 şirket bulunuyordu. Bunlardan Şişli Florence Nightingale Hastanesi AŞ, ana şirket. Diğeri Fulya Sağlık Tesisleri Ticaret AŞ. İkisinin de yönetim kurulu başkanı, aynı zamanda vakıf başkanı olan Cemşid Demiroğlu. Şişli AŞ bünyesinde, Çağlayan’daki meşhur Florence Nightingale Hastanesi var. Fulya AŞ bünyesinde ise Metropolitan ve Avrupa Florence Nightingale hastaneleri bulunuyor. Fulya AŞ, 11 Ekim 2004 tarihinde olağanüstü genel kurul yapıyor. 5 milyon 500 bin liralık sermaye artırımına gidiliyor. Sonuçta, şirketteki vakıf hissesi yüzde 80’den yüzde 45’e geriletiliyor. Ana şirket olan Şişli AŞ’nin payı da yüzde 20’den yüzde 55’e yükseltiliyor. Bağımsız denetim kuruluşu Pricewaterhouse Coopers-Başaran Nas Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik firması, bu süreçle ilgili bir denetim yapmış. 29.04.2005 tarihli denetim raporuna göre, bu para Şişli AŞ’nin kasasından 17 milyon 545 bin lira çıkmış görünüyor ama Fulya’nın kasasına giren 5,5 milyon lira. Aradaki miktar kayıp. Bilanço ve gelir gider tablolarına hiçbir kalem altında yansıtılmamış.

Rapordan sonra hisseleri iade ettik

Zaman’ın haberi üzerine bir açıklama yapan Kardiyoloji Vakfı Müdürü Günay Salcı, müfettiş raporundaki hisse devri iddialarını doğruladı. Ancak, raporun yazılmasının ardından 2011 Eylül ayı içerisinde sermaye artırımına gidildiğini ve 2007 yılında vakfın şirketine aktarılan hisselerin tekrar vakfa iade edildiğini savundu. Salcı, “Vakfımız şu anda hisselerin yüzde 99,99’una sahiptir.” dedi. Ayrıca, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını ve takipsizlik kararı verdiğini de belirtti. 21 Şubat 2012 tarihli savcılık kararında, hisselerin iade edilmesi nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı hükmü yer alıyor. Ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, bu hisselerin iadesinin de şaibeli olduğu yönünde bilgiler ulaştığı öğrenildi. 

ZAMAN, 2 Mart 2012

Haberin linki: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1253347&title=florence-nightingalede-yeni-iddia-12-milyon-lira-kayip-defterler-sir-oldu

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz