Atlanta’daki sahtekârlığı ortaya çıkaranlar da Cemaat’in imamları

Southeast Islamic Community Center

HABER-YORUM

Atlanta’daki Star Chain skandalının Cemaat’e bakan bir başka yönü daha var. Bu, diğer yüzün tam tersine, Cemaat gönüllüleri için bir nebze aydınlık ve umut verici bir yüz. 

Şöyle ki; bir cemaat imamı ile ortaklarının Star Chain üzerinden yaptığı sahtekârlığı ortaya çıkaranlar da yine cemaatin kendi imamları.

Hem ortaya çıkaran hem de ortakları görevden alınıncaya kadar üzerine gidenler, cemaatin bölgedeki eyalet sorumluları (hadimleri).

****

Şirketin ortaklarından Tahsin Gül, Cemaat’in Güneydoğu ABD bölge imamıydı. O bölgeye giren eyaletler Georgia, Florida, Alabama, South Carolina ve Tennessee. Florida, Cemaatsel olarak 3 ayrı bölgeye bölündüğü için toplamda burada 7 eyalet bulunuyordu.

Tahsin Gül

Merkez ise Georgia’nın başkenti Atlanta. Tahsin Gül, bölgeyi buradan yönetiyordu. Şirketin merkezi de Atlanta’daydı. Ortaklardan Ömer Casurluk’un başında olduğu işadamları derneği de bu şehirdeydi.

Şirketteki usulsüzlükleri ve dolandırıcılıkları ortaya çıkaran Y.B., Cemaat’in eski Alabama hadimiydi. Tahsin Gül, oradan tayinini bu şirkete çıkarmış ve kendisini müdür olarak atamıştı. Uzunca bir süre de yerine kimseyi Alabama imamı olarak görevlendirmemişti. 

Y.B., bir kaç ay sonra yatırımcı esnaflara yalan söylendiğini ve hisselerin sahte rakamlar üzerine kurulduğunu tespit etti. Ağustos 2017’de de yıl sonu kâr payı dağıtımları sırasında Tahsin Gül ve Ömer Casurluk’un şirkete ortak olduğu ortaya çıktı. Bunun ardından Y.B., ortaklara rest çekip şirketten ayrıldı.

İçerdeki gerçekleri, bölgedeki diğer imam (hadim) arkadaşları ile paylaştı.

****

Kendi aralarında yaptıkları görüşmelerle bir heyet belirlediler. Star Chain olayını ‘yukarıya’ götürüp anlatması için belirlenen bu heyet 4 kişiden oluşuyordu. Bazıları esnaf, bazıları da Cemaat’in Atlanta’daki derneğinde yönetim kurulu üyesiydi.

Bu 4 kişinin yaptığı görüşmeleri, “Atlanta’daki skandalı yukarıdan kimler himaye etti?” başlıklı yazıda anlatmıştım. Detaylara girmeyeceğim.

‘Yukarıdan’ birilerinin devreye girmesi ve Tahsin Gül’ü himaye etmesi üzerine bu kez bölgenin eyalet imamları harekete geçti.

Tahsin Gül, büyük bölge imamı olarak bu eyalet imamları ile ayda bir veya iki ayda bir istişare toplantısı yapıyordu.

Mart 2018’de yapılacak toplantı öncesi bir karar alan imamlar, Gül’e kazan kaldırmaya karar verdi.

Toplantı 24 Mart Cumartesi günü sabah olacaktı.

Cuma akşam Atlanta’ya gelen eyalet hadimleri, içinde caminin de olduğu bir cemaat müessesesi olan Southeast Islamic Community Center’de bir araya geldi. Toplam 5 eyalet imamı, kendi aralarında bir toplantı yaptı. “Eğer biz gerekli tavrı almazsak tarih huzurunda bu adamların suçuna ortak olmuş sayılırız,” dediler.

Southeast Islamic Community Center

Gece saatlerinde de Tahsin Gül’ü buraya davet ettiler. Yani bir gün sonra, hemen yan taraftaki kültür merkezinde kendileri ile istişare toplantısı yapacak olan ‘abilerini’, görüşmeye çağırdılar.

Burada kendisine Star Chain’le ilgili sorular sormaya başladılar. Yani kendi bağlı bulundukları yöneticiyi, hiyerarşideki bir üst makamda bulunan ‘abilerini’ sorguluyorlardı. Ellerindeki bilgi ve belgeleri önüne serdiler. Cevap vermekte zorlanan Tahsin Gül, kendine bağlı çalışan imamları ikna edemedi. 

Sonunda bu ‘hadim’lerden bir tanesi kendisine, “Abi artık sizi başımızda görmek istemiyoruz. Lütfen görevden ayrılın ve bir daha da Hizmet’te herhangi bir vazife almayın,” dedi. Gül’ün cevabı, “Lütfen bunu başka bir yerde söyleme,” oldu. Fakat aynı kişi, “Hayır abi, her yerde söyleyeceğim. Sizin vazifeyi bırakmanız için elimden geleni de yapacağım. Lütfen bir daha bu Hizmet’te görev almayın,” diye ısrar etti. O imam, ertesi sabah yapılan istişareye de katılmadan şehirden ayrıldı.

İki ay sonra Ömer Casurluk görevden alındı. Sonra da Tahsin Gül…

****

Bu sözü edilen imamlar, Cemaat’in şeffaflık, hesap sorulabilirlik, hesap verebilirlik ve denetlenebilirlik prensiplerine sadık kalmasını şart olarak görüyorlar. 

Adı şaibelere karışan, hesabını veremeyen, Cemaat üzerinden şahsî hesaplar güden, haksız yere zenginleşen veya haksız ünvanlar elde eden kişilerin, kim olursa olsun, tasfiye olması gerektiğini savunuyorlar.

Atamalar ve genel işleyişin objektif kriterlere göre yapılması gerektiğini düşünüyorlar.

Atlanta’da yaşananlar Cemaat için bir yönüyle büyük bir hayalkırıklığı ve moral bozukluğu iken bu yönüyle de belki ‘umut’ olabilir. 

Her iki açıdan da bir ‘Atlanta modeli’nden söz edilebilir. 

Hem umutsuzluğu hem de umudu kendi içinde, bir arada barındıran bir hikâye bu.

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

9 YORUMLAR

 1. iyi ki, bu güzel tutum ve davranışta bulunan kişilerden de haberdâr olmuş ve bizi de haber etmişsiniz.

  hâlâ çok geç kalınmadığının, minik de olsa teyidi bu haber.

  teşekkürler.

 2. Peki ya o Tahsin Gül’ü himaye edenler. Bu durumu bilerek susanlar. Düzeltme gayreti olmayanlar. Onlar da en a Tahsin Gül kadar suç ortağı değiller mi?

  • “Atlanta’da yaşananlar Cemaat için bir yönüyle büyük bir hayalkırıklığı ve moral bozukluğu iken bu yönüyle de belki ‘umut’ olabilir” çok iyimser , belkide yanlis bir yorum. Ahmet bey, siz bu konuyu sosyal media ya tasimadan once 5 eyalet imamindan baska kaç hizmet gönullusu bu olayi biliyordu? Seffaflik , kötü yoneticiyi bulup cikarmanin disinda , onlari üreten sistemin herkez tarafindan bilinip yenilenmesine yardimci olmaktir.
   Olayin ortaya cikmasindan sonra 16 ay gecmesine ragmen hizmet gonullulerinin hicbirinin haberi yoktu.
   Buna seffaflik demek ve ” umut” gibi gormek yanlis.

 3. Sistemin kontrol mekanizması yok, kapalı devre ve bazı şahısların keyfine kalmış.
  Soru soramasın, hsap soramazsın, sahte bir istişare sistemi var.
  Düzeleceğinne dair umudum yok.
  Cevdetin evlerini sordum bir iki kere. 40 evin değeri milyonlar eder. Ne cevap var ne yalanlama. Sahte bir mesihiyet masalına hayatımı vermişim ona yanarım.
  Bize Entarisi yüzünden hesap sorulan Ömer maslı anlatılır, kimse çıkıp HE demek olan Cevdete 40 evin hesabını sormaz.
  Allah bildiği gibi yapsın.

 4. Ahmet Bey, yolsuzluklarin üzerine gitmek gerekiyor her nerede yapilirsan yapilsin afise etmekte fayda var. Eliyle, diliyle veya gönül itibariyla usulsüzlüklerin üzerine gitmek gerekiyor. Gönüllüler hareketinde zorbaliklara ve hukuksuzluklari engellemek gerekiyor. Sifir olmasi gerektigini büyügümüz söylüyor ve dinleyen idareciler bunu kendileri uygulamiyorlarsa sorgulamak gerekiyor. Kolayliklar dilerim.

 5. Adalet farz ise hürriyet vacip,
  Kul adil olursa her millet necip.
  **
  Demokratik sistem işte bu demek,
  Denetim sistemi iyi işlesin,
  Adil bir idare herkese gerek,
  Haksız ve zalimler demir dişlesin,
  Uslu Hak yolunda boş olmaz emek.
  **
  Z.Güngör Uslu +905424230056
  19:29 13.07.2020 Niksar

 6. Kendisine gidenleri tersleyen ve sivilcenin çıban olmasına sebep olan Mehmet Yaşa’nın da milleti sakinleştirmek için yukarıdaki elebaşı (MÖz) tarafından görevinden alındığını düşünüyorum.
  Kendisi, o minnak beyniyle çaktırmadan imparatorluğunu kurmaya çalışan bu zamanın Muaviyesidir.

 7. Ey sevgili abilerim, ablalarim zamaninda buyuk fedakarliklar yapmis, benim gonlumde sahabeligin bugunki versiyonunu belirli bir sure eda etmis insanlar! Gelin hep birlikte o guzel gunlerin, tatli gunlerin, meger yasanacak gunler o gunlermis dedigimiz gunlerin ruhuna bir fatiha okuyalim. Umidim kalmadi artik ne sizden ne de kendimden. Almis bir kavga gidiyor, bunlar yok olusumuza ve tukenisimize birer bahane sadece. Ben hizmetimi, sevdami hep guzel hatirlayacagim, dun akp ile bugun de kendimizle kavga meraklisi olanlarin aksine. Gencligime anlam katan, bana Allah’i tanitan kahkulu guzel sevdigim, hizmetim elveda.

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz