15 TEMMUZ MALATYA DOSYASI -3 “Darbecileri yalarım dedi ama terfi etti”

Anamur Garnizon Komutanı Albay Şaban Delioğlu

HABER – YORUM

15 Temmuz Malatya dosyasının kilit isimlerinden biri Albay Şaban Delioğlu.

Olay gecesi Malatya 7. Ana Jet Üssü Uçak Bakım Sistemleri Komutanı idi. Sonrasında terfi ettirilip Anamur Garnizon Komutanı yapıldı.

Üste yapılan tutuklamaların arkasındaki isimlerin başında geliyor. Dönemin Malatya Cumhuriyet Başsavcısı ile MİT Bölge Başkanı’nın üssü ziyaret edip “Delil yok, dosyaları kabartmamız lazım” demesinin ardından başlatılan operasyonlarda aktif rol alan bir komutan. O sırada üste komutanlık yapan subayların ifadelerinde Delioğlu’nun o süreçteki misyonu detaylıca anlatılıyor. Subayları tek tek arayarak bazı komutanlar aleyhine ifade vermeleri yönünde baskı uyguladığı aktarılıyor. Bilhassa dönemin üs komutanı Emin Ayık ve Harekât Komutanı Tayfun Tuna aleyhine “Darbe yanlısı davrandılar deyin” şeklinde telkinlerde bulunduğu, dosyaya yansımış durumda. Ancak o gece asıl ‘darbe yanlısı’ davranan kişinin Albay Delioğlu’nun kendisi olduğu yönünde tanıklıklar da mevcut. Adını şu aşamada paylaşmak istemeyen bir subay, “O gece Şaban Albay darbeyi ilk duyduğunda çok sevindi. Aynı ortamdaydık. Coşku ile karşıladı ve heyecanla, ’darbe yapanların t…larını yalarım ben’ dedi. Kulaklarımla duydum. Adil bir yargılama ortamında kendisi ile yüzleşmeye hazırım.” diyor.  

“Hem darbeye sevinip hem kahramanlık taslamak yok öyle. Herkesin maskelerinin düşmesini istiyorum.” ifadelerini kullanan aynı subay, o anı şöyle detaylandırıyor: “Bize o gece terörle mücadele harekâtı olacağı söylenmişti. Saat 22.00 sularında üsse vardık. Uçakları kontrol ettim. Saat 22.30’da uçuş olacağı söylendi. Tabur ve grup komutanları gelmeye başladı. Saat 22.18’de Şaban Albay uçuş hattına giriş yaptı. Kendisine, ‘Uçuş iptal oldu diye bilgi var komutanım, Tayfun Albay’la görüşür müsünüz’ dedik. Tayfun Albay da uçuşlarda bir iptal olmadığını söylemiş. Sonra haberleri açtık, baktık. 22.40 civarıydı. Darbe olduğuna dair haberler düşmeye başladı. Halk TV’ye baktık. Şaban Albay’a ‘Uçaklarımız yüklü, ne yapacağız?’ diye sorduk. ’Bir durun şimdi’ dedi. ‘Komutanım darbe oluyor’ dedik. ‘Ben darbe yapan komutanların t…larını yalarım’ dedi. Sevinçle karşıladı. Fakat sonra diğer komutanlar aleyhine ‘darbe yanlısı davrandı’ diye ifadeler verdirtti ve üsteki tasfiyeleri yönetti.”

****

Dönemin üs komutanı Emin Ayık, 16 Temmuz’da gözaltına alındı. Yerine, Harekât Komutanı Tayfun Tuna vekâlet ediyordu. O da 19 Temmuz’da gözaltına alındı. Şaban Delioğlu, o 3 gün boyunca Tuna ile beraber üssü yöneten kişiydi. Şimdilik kimliğini gizli tutan söz konusu subay, şunları paylaşıyor: “Tayfun Albay’a, ‘devrem, devrem’ deyip duruyordu. Araları çok iyiydi. Samimiydiler. Ne zaman ki Tayfun Albay tutuklandı, Şaban Albay dönüş yaptı ve ‘Onlar darbe yanlısı davrandı’ demeye başladı. O zaman ne diye 3-4 gün emrinde çalıştın? Kaldı ki asıl darbe yanlısı olan kendisiydi. Özellikle MİT Başkanı ve savcının ziyaretleri sonrası, 26 Temmuz’dan itibaren 4 gün boyunca bazı subaylarla birebir görüşmeler yaptı. Nasıl ifade verecekleri yönünde telkinlerde bulundu. Personeli tek tek arayıp ‘Herkesi ifadeye çağıracaklar, ben gidip ifade verdim, ben olayları net bir şekilde anlattım, herhangi bir durum yok, siz o gece yaşananları anlatın, kısa öz anlatın ve bu adamlar darbe yanlısı davrandı diye anlatın’ dedi. Sadece ismi listede olan ve tutuklanacaklar arasında bulunan kişileri aramıyordu. Zaten onlar aleyhine ifade oluşturmaya çalışıyordu.”

****

Şaban Delioğlu ile ilgili yukarıda dile getirilenler, sonuç itibariyle bir iddiadır. Gerçekten böyle bir söz sarfedip etmediğini bilmiyoruz. Ben mesleği yurtdışından sürdürmeye çalışan biri olarak içinde bulunduğum şartlar gereği kendisine bu iddiayı yöneltip cevabını yazma fırsatını bulamadım. Ancak kendisi konuyla ilgili herhangi bir açıklama yaparsa elbette bunu okuyucularla paylaşacağım.

Bu iddiayı ortaya atan subay da Türkiye’de bağımsız bir hukuk düzeni ve adil yargılama dönemi başlaması halinde Delioğlu ile mahkemeler önünde hesaplaşacağını belirtiyor.

****

Öte yandan Anamur Garnizon Komutanı Şaban Delioğlu, 2017 yılında yandaş medyanın ’28 Şubat’ eleştirilerine de hedef olmuştu. 30 Ağustos 2017 tarihli Zafer Bayramı törenindeki davetiyeyi eleştiren Akit gazetesi, “Anamur’da 28 Şubat hortladı” başlığını atmıştı. Bu habere göre Anamur Kaymakamlığı’nın kamu kurum ve kuruluşlarına gönderdiği resmi yazıda, “30 Ağustos Cumhuriyet alanında yapılacak olan törene iştirak edecek olan protokol mensuplarında erkeklerde kravatlı kısa kollu gömlek, kumaş pantolon, saç ve sakal tıraşlarının uygun olması, bayanların ise çağdaş kıyafetli olarak katılması hususuna dikkat edilmesi rica olunur” denmişti. Kaymakam Cengiz Cantürk, Akit’e yaptığı açıklamada sorumluluğun Garnizon Komutanlığında olduğunu ifade ederek, “30 Ağustos programlarını Anamur Garnizon Komutanlığı yapıyor. Söz konusu ifade, Garnizon Komutanlıklarının tamamının matbu ifadesidir.” demişti. 

 

 

ahmetdonmez.net\\\\\\\'e Patreon ile destek olun..
Become a patron at Patreon!

CEVAP VER

Yorumlarınızı giriniz!
Buraya isminizi giriniz